Kategorie

Kontakt

Naše zákaznícka linka je k dispozici od 9:00 do 17:00

Email: info@cobi-smallarmy.cz

Telefon:+420 725 757 102

Napište nám


Vypršení patentu na Lego kostky

(zdroj Wikipedia)

 Od vypršení posledního Lego patentu na kostky v roce 1989 vzrostl počet společností, které vyrábějí stavebnice z kostek. Jsou jimi například Tyco Toys, Mega Bloks, Best-Lock, Cobi a další. Tyto konkurenční produkty jsou obvykle kompatibilní s Lego kostkami a prodávají se za nižší ceny než Lego sady.

V roce 2004 výrobce Best-Lock porazil Lego v patentovém sporu v Oberlandesgerichtu v Hamburku v Německu. Lego Group se pokusilo zaregistrovat obchodní známku "Lego indicie" pro ochranu vzhledu Lego kostky, aby zastavilo výrobu Mega Bloks. Dne 24. května 2002 Federální soud Kanady případ zamítl s tím, že design je funkční a tudíž nemůže sloužit jako ochranná známka. Odvolání LEGO Group bylo zamítnuto spolkovým odvolacím soudem dne 14. července 2003. V říjnu 2005 Nejvyšší soud rozhodl jednomyslně, že "právo obchodních značek nesmí sloužit k udržování monopolního postavení vlastníků již prošlých patentů" a rozhodl, že Mega Bloks může nadále vyrábět své stavebnice.

Společnost COBI, podobně jako Mega Bloks nebo ostatní značky, vyrábí tedy dílky velikostně a funkčně kompatibilní se stavebnicí Lego. Vše zcela legálně, dle zásad volného trhu a svobody podnikání. 

 

Složení kostek

Všechny tyto výrobky jsou rozměrově shodné, to se ovšem nedá říci o chemickém složení materiálu, z nějž jsou kostky vyrobeny.
Zde mohou být velké rozdíly, protože výše výrobních nákladů je nejvíce ovlivněna materiálovým složením. Obecně lze říci, čím levnější materiál je použit na kostky, tím horší jsou výsledné vlastnosti stavebnic. Složení kostek ovlivňuje zejména tyto vlastnosti: zdravotní nezávadnost, funkčnost (schopnost kostek držet při sobě a zároveň snadné spojování a rozpojování), barevnou stálost. Pokud chcete mít jistotu kvalitního materiálového složení zakoupené stavebnice, je dobré se zcela vyhnout nákupu levných stavebnic, zejména vyrobených v Číně.

Společnost COBI vyrábí své stavebnice v polském Mielci a složení kostek je přísně střeženo a kontrolováno. Zdravotní nezávadnost stavebnice COBI byla testována v nezavislé laboratoři v Něměcku. Výsledky měření byly zaznamenány do protokolu, který si můžete prohlédnout na stránce "Certifikáty o nezávadnosti". Funkčnost a barevná stálost je nejlépe potvrzena dlouholetým prodejem stavebnic COBI a spokojeností našich zákazníků.